COVID odpad.

Pandémia, nebezpečenstvo (biohazard), smrť, ochranné pomôcky, ochranné overaly, strach, a tak ďalej. To sú len niektoré slová, ktoré sprevádzajú našu súčasnú dobu.

Všetci vieme ako boli pracovníci odberov zaodetý do autonómnych ochranných overalov na odberných miestach proti smrtiacej pandémii menom COVID-19. Z toho Vám vyplýva, že ide o veľmi nebezpečný vírus a takto sa chránime pred kontamináciou. Pred kontamináciou a prenosom sa máme vraj chrániť aj prostredníctvom prekrytia dýchacích ciest, pretože to je vírus prenosný najmä vzduchom a šíri sa kontaktom ľudí prostredníctvom dýchacieho aparátu. No a z toho nám vyplýva, že ochranné pomôcky na prekrytie dýchacích ciest sú veľmi kontaminované a veľmi nebezpečné, tak povediac biohazard.

Rúška a respirátory nosil každý a nosí aj teraz takmer každý. Je to enormné množstvo odpadu, keďže sa má používať len určitý čas a musí sa meniť, nehovoriac o hygienických IGELITOVÝCH rukaviciach a iné. Preto sme chceli vedieť ako sa nakladá s týmto druhom odpadu. Oslovili sme preto:

  1. Ministerstvo životného prostredia
  2. Ministerstvo zdravotníctva
  3. Úrad verejného zdravotníctva
  4. Slovenská inšpekcia životného prostredia.

Od dvojky sme zatiaľ nedostali odpoveď.

Je zaujímavé, aký vznikol rozpor v kategorizácii. Keď je odpad v rámci MOM-ky, tak je to biologicky kontaminovaný odpad, ale keď ste už za dverami MOM-ky, už to nie je biologicky kontaminovaný odpad. Rozumiete tomu? No my nie. Nižšie nájdete otázku aj priložené odpovede. Záver si utvorte sami.

OTÁZKA:

“ Vážený…,

dovoľte mi položiť Vám otázku týkajúcu sa nakladania s odpadom – respirátor, rúško užívané na ochranu pred pandemickým, vírusovým ochorením COVID-19.

Na základe odbornej verejnosti tento respiračný, kvapôčkový  vírus šíriaci sa vzduchom i prostredníctvom rôznych materiálov je považovaný za vysoko infekčný a smrteľný.

Chcem sa Vás opýtať ako je klasifikovaný odpad – respirátor, rúško slúžiace na prekrytie horných dýchacích ciest, kvôli ochrane pred COVID -19 a ako sa s ním nakladá.“

ODPOVEDE sú v PDF, kliknite na odkaz.